Ўзбекистон ўз фуқароларини хорижда, жумладан АҚШда иш билан таъминлашни кенгайтиришни режалаштирмоқда
Ўзбекистон фуқароларини хорижда юқори даромадли иш ўринларига жойлаштиришга кўмаклашиш устувор вазифалардан бири этиб белгиланди. Бу ҳақда 2026 йил 15 январь куни Ташқи ишлар вазирлиги ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар фаолиятига бағишланган йиғилишда президент Шавкат Мирзиёев маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, агар илгари Ўзбекистон фуқаролари асосан 2-3 та давлатда ишлаган бўлса, бугунги кунда уюшган меҳнат миграцияси доирасида улар 30 дан ортиқ давлатда меҳнат қилмоқда.
Масалан, Германия, Япония ва Жанубий Корея компаниялари ўзларининг кадрларга бўлган эҳтиёжидан келиб чиқиб, Ўзбекистонда мутахассислар тайёрлаш бўйича ўқув курсларини ташкил этди.
Хусусан, Япония компанияларидан бири қурилиш, ҳайдовчилик, меҳмонхона ва ресторан хизмати соҳаларига 10 минг нафар ўзбекистонлик мутахассисни жалб қилиш лойиҳасини бошлади. Шунингдек, Буюк Британияга мавсумий ишчиларни юбориш амалиёти йўлга қўйилди.
Шу билан бирга, Шавкат Мирзиёев қатор давлатлардаги элчилар шунга ўхшаш механизмларни жорий этишда етарлича ташаббус кўрсатмаётганини таъкидлади. Хусусан, хорижий ишчи кучини фаол жалб қилаётган Австрия, Франция, Испания, Италия, Чехия ва Саудия Арабистонидаги элчихоналар иши қониқарсиз деб топилди.
Таҳлилий маълумотларга кўра, ҳозирги вақтда Швеция, Дания ва Норвегияда тахминан 300 минг ишчига эҳтиёж мавжуд. Норвегиялик иш берувчилар жорий йилнинг ўзидаёқ 3000 нафар Ўзбекистон фуқаросини мустақил равишда ўқитиш ва уларга Европа стандартлари бўйича сертификатлар беришга тайёр эканликларини билдиришган.
Ўз навбатида, Швеция ижтимоий ходимларни тайёрлаш учун грантлар ажратишни ва бу йилнинг ўзида 500 кишини иш билан таъминлашни таклиф қилди.
Мутасаддиларга Ўзбекистон фуқароларини юқори даромадли иш ўринларига юбориш учун Швеция, Дания ва Норвегия билан келишувларга эришиш топширилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг Швеция ва Латвиядаги элчилари билан биргаликда Шимолий Европа мамлакатлари билан ташқи меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Шунингдек, 2025 йили АҚШ ҳукумати қишлоқ хўжалиги ходимлари учун махсус визалар олишни соддалаштиргани хабар қилинди. Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчисига мамлакатни АҚШга мавсумий ишчи сифатида жалб қилиниши мумкин бўлган давлатлар рўйхатига киритиш бўйича музокаралар ўтказиш топширилди.
Давлат раҳбари бундан буён ҳар бир вилоят ҳокими хорижий ишчи кучини қабул қилувчи ривожланган давлатлар минтақалари билан тўғридан-тўғри иш ташкил этиши кераклигини таъкидлади.
Умуман олганда, ҳар бир элчи нафақат хорижда иш ўринларини қидириш, балки фуқароларни талаб юқори бўлган касблар ва чет тилларига ўқитишга кўмаклашиш учун ҳам масъул экани белгилаб қўйилди.
Шу муносабат билан Япония, Швеция, Норвегия, Болгария, Австрия, Хорватия, Словения, Сербия, Греция ва Уммон билан меҳнат миграцияси масалалари бўйича ҳукуматлараро ва идоралараро битимлар имзоланиши режалаштирилган.
2025 йил ноябрь ойида президент Бандлик вазирлигига меҳнат мигрантларининг малакасини чет элда тан олиниши учун баҳолаш тизимини яратиш бўйича топшириқ берган эди. Чет элда ишлаётганларни ҳуқуқий ва ахборот жиҳатдан қўллаб-қувватлаш учун мобил илова ишлаб чиқилади. Европа, Осиё ва Форс кўрфази мамлакатлари меҳнат бозорига кириб бориш режалаштирилган.
2025 йил август ойида Европа Иттифоқи Тошкентда мигрантлар учун ресурс марказини очди. Япония 5 йил ичида 10 минг ўзбекистонликни иш билан таъминламоқчи. Жанубий Корея яқинда E-8 визаси бўйича ўзбекистонлик мавсумий ишчиларни қабул қилишни қайта тиклади.
Буюк Британия Ўзбекистондан мавсумий ишчилар учун квоталарни кўпайтиришни режалаштирган эди. Швеция билан меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги декларация имзоланди.
Биринчи ярим йилликда 86,3 минг нафар Ўзбекистон фуқароси 17 дан ортиқ давлатда ишга жойлашишга муваффақ бўлди.
2025 йилнинг 11 ойи давомида Ўзбекистонга пул ўтказмалари ҳажми чорак бараварга ошиб, 17,3 млрд долларга етди.