Тошкент ва Нукусда ягона концепция асосида креатив парклар ташкил этилади
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Тошкент ва Нукус шаҳарларида Креатив индустриялар паркларини ташкил этиш режасини маъқуллади. Бу ҳақда 2026 йил 12 февраль куни креатив иқтисодиётни ривожлантириш, маданият муассасалари инфратузилмасини яхшилаш ва янги креатив майдонлар яратиш чора-тадбирлари тақдимоти чоғида маълум бўлди.
Расмий маълумотларга кўра, 2024 йилда Ўзбекистон ялпи ички маҳсулотида креатив иқтисодиётнинг улуши 3,7 фоизни ёки 56,8 триллион сўмни ташкил этган. Ушбу соҳадаги экспорт ҳажми 770,6 миллион долларни ташкил этди, банд бўлганлар сони эса 319 минг кишидан ошди.
Мамлакат аҳолисининг 60 фоиздан ортиғини ёшлар ташкил этади. Рақамли инфратузилманинг фаол ривожланиши ва бой маданий мерос билан биргаликда, бу креатив индустриялар соҳасида «катта сакраш» учун мустаҳкам пойдевор яратади, дейилади хабарда.
2024 йилда Креатив иқтисодиёт тўғрисида алоҳида қонун қабул қилиниб, соҳа учун ҳуқуқий база шакллантирилди. Шунингдек, Креатив индустриялар парки ташкил этилиб, унинг резидентлари учун махсус солиқ режими жорий қилинди.
Хусусан, даромад солиғи ва ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 6 фоизга туширилди. Бундан ташқари, соҳа тадбиркорларига қатор қўшимча имтиёзлар тақдим этилди.
Ушбу чора-тадбирлар туфайли 2030 йилга бориб ЯИМда креатив иқтисодиёт улушини 5 фоизга (145 триллион сўм) етказиш, экспортни 1 миллиард долларгача ошириш ва 500 мингдан ортиқ кишининг бандлигини таъминлаш режалаштирилган.
Президент Администрацияси Креатив иқтисодиёт ва туризм департаменти раҳбари ҳамда Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаянэ Умерова президентга Тошкентдаги Креатив индустриялар парки концепциясини тақдим этди. Шайхонтоҳур туманидаги собиқ Республика онкология маркази биносини креатив индустриал паркка, Чилонзор туманидаги собиқ Тошкент шаҳар онкология шифохонаси ҳудудини эса жамоатчилик яшил паркига айлантириш режалаштирилгани ҳақида хабар берилган эди.
Лойиҳани давлат-хусусий шериклик асосида амалга ошириш кўзда тутилган.
Ҳудудда қуйидагиларни ташкил этиш режалаштирилган: