Элчилар хорижий инвесторлар ва йирик компаниялар билан фаол иш олиб борса, Ўзбекистон экспорт ҳажмини сезиларли даражада ошириши мумкин. Бу ҳақда 2026 йил 15 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда президент Шавкат Мирзиёев маълум қилди.
Мисол тариқасида Ироқ келтирилди — бу мамлакатда деярли ўз ишлаб чиқариши мавжуд эмас ва ички бозорни тўлдириш учун ҳар йили қарийб 100 миллиард долларлик маҳсулот импорт қилади. Ушбу бозор Ўзбекистон ишлаб чиқарувчилари учун истиқболли деб аталди.
Давлат раҳбари Ироқдан 150 та йирик компаниянинг Ўзбекистонга таклиф этилишини ижобий баҳолади.
«Ушбу компаниялар вакиллари маҳаллий корхоналар фаолияти билан танишиб, авваллари Ўзбекистон маҳсулотлари ҳақида деярли тасаввурга эга бўлмаганини билдиришди. Улар Ироқда ўзбек компанияларининг расмий дистрибьюторлик марказларини очишни ва Яқин Шарқ бозорларига фаол чиқишни режалаштиришмоқда», — дейилади хабарда.
Музокаралар якунида 2026 йилнинг ўзидаёқ Ироққа «юзлаб миллион долларлик» маҳсулот етказиб бериш бўйича келишувга эришилди.
Президент Ўзбекистон элчилари Вьетнам, Баҳрайн ва Португалия билан ҳам шундай модел асосида ишлаши, шериклар топиши ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг ушбу бозорларга чиқишини таъминлаши кераклигини кўрсатиб ўтди.
Бундан ташқари, 2025 йили Европага экспорт 23 фоизга ошиб, 2,3 миллиард долларга етди. Шу билан бирга, қатор Европа давлатларидаги элчилар ўзбек маҳсулотлари брендини тарғиб қилишда ҳали етарли натижалар кўрсатмаётгани қайд этилди.
Шавкат Мирзиёев Франция Ўзбекистон кимё саноати учун янги экспорт йўналишига айланиши мумкинлигини ҳамда Фарғона, Навоий, Қашқадарё ва Тошкент вилоятлари корхоналари учун йирик бозор эканини айтди.
Хориждаги ваколатхонага Франция ўғитлар бозорининг талаб ва стандартларини ўрганиш, бу маълумотларни тегишли корхоналарга етказиш ҳамда компания раҳбарлари ва уларнинг маҳсулотлари иштирокида кўргазмалар ташкил этиш топширилди.
Умуман олганда, Европанинг аграр ривожланган мамлакатларига минерал ўғитлар экспортини ошириш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Қишлоқ хўжалигига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Иқлим ўзгариши ва сув танқислиги шароитида Испания аграр секторда салмоқли ютуқларга эришмоқда. Хусусан, Альмерия минтақасида 30 минг гектардан ортиқ майдонда ягона иссиқхона мажмуаси яратилган бўлиб, у қарийб 1,5 миллиард евро миқдорида солиқ тушумларини таъминлайди. Ушбу иссиқхоналар қуёш энергиясида ишлайди ва газдан фойдаланмайди.
Ўзбекистоннинг Испаниядаги элчисига ушбу мамлакатнинг илғор тажриба ва технологияларини Сурхондарё ва Қашқадарё вилоятлари қишлоқ хўжалигига жорий этиш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Нидерландия қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспорти бўйича дунёдаги кучли учликка киради. Иссиқхона хўжалиги соҳасида 100 дан ортиқ компанияни бирлаштирган World Horti Center инновацион-таълим маркази ҳар йили бутун дунёдан 40 мингдан ортиқ мутахассисни қабул қилади.
Ўзбекистоннинг Бельгиядаги элчисига камида 100 нафар маҳаллий мутахассиснинг ушбу марказга сафарини ташкил этиш топширилди.
Жорий йилда Миср тажрибаси асосида Китоб туманида 5 гектар майдондан 100 тонна «супер-супер элита» тоифасидаги уруғлик картошка олинди. Ўзбекистоннинг Мисрдаги элчиси ўтказган музокаралар якунида мисрлик инвесторлар ушбу лойиҳани 1000 гектаргача кенгайтиришга тайёр эканликларини билдиришди.
Бундан ташқари, Миср компанияларидан бири Тупроққалъа туманида 2000 гектар чўл ерларини хўжалик муомаласига киритиш ва «пивот» (айланма ёмғирлатиб суғориш) типидаги суғориш қурилмалари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш таклифи билан чиқди.
Яна бир йирик компания Ўзбекистонда гепатит C вирусига қарши дори воситаси ишлаб чиқаришни ташкил этиш ниятини маълум қилди.
Мутасадди вазирлик ва идораларга ушбу лойиҳаларни амалий амалга оширишга киришиш топширилди.
Мирзиёев Ўзбекистон 50 дан ортиқ давлатни бирлаштирган ва иқтисодиёти қарийб 3 триллион долларни ташкил этувчи Африка қитъаси билан савдо-иқтисодий ҳамкорликни фаолроқ ривожлантириши зарурлигини таъкидлади. Африка янги экспорт йўналиши сифатида қаралмоқда.
Ташқи ишлар, инвестициялар, саноат ва савдо вазирликларига ҳамда Ўзбекистоннинг Миср ва Қатардаги элчиларига Африка мамлакатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича тегишли «йўл харитаси»ни тасдиқлаш топширилди.