Янги юқори тезликдаги темир йўл Тошкент ва Самарқандни 1,5 соатда боғлайди
Янги юқори тезликдаги темир йўл орқали Тошкент ва Самарқанд ўртасидаги йўл вақти 1,5 соатгача қисқаради. Бу Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориевнинг 2025 йил 19 ноябрь куни бўлиб ўтган давлат-хусусий шериклик бўйича учинчи давра суҳбатидаги тақдимотидан келиб чиқмоқда.
Унинг сўзларига кўра, лойиҳанинг техник-иқтисодий асосланиши (ТИА) Корея Эксимбанкининг гранти кўмагида тайёрланган. Аввалроқ сотиб олинган янги Hyundai Rotem поездлари Ўзбекистонга шу йил охирида кела бошлайди ва биринчи таркибларнинг эксплуатацияси 2026 йил бошида бошланади.
Чориевнинг сўзларига кўра, мавжуд темир йўл тармоғининг ўтказувчанлик қобилияти йўллардан йўловчи ва юк ташиш учун бир вақтда фойдаланиш туфайли чекланган.
«Йўловчи ва юк ташиш учун битта линиядан бир вақтда фойдаланиш мумкин эмасдек кўринади. Биз операцион масалаларни оптималлаштиришимиз мумкин, аммо сифатли яхшилаш учун алоҳида юқори тезликдаги линия зарур», — дея таъкидлади.
Юқори тезликдаги темир йўл магистрали Тошкентдаги янги халқаро аэропортни Самарқанднинг «қалби» билан боғлайди.
Учта вариант
Жанубий Кореянинг Saman Engineering компанияси 2025 йил 24 октябрь куни Тошкент — Самарқанд темир йўл маршрутининг учта мумкин бўлган вариантини тақдим этди.
Биринчи вариант:
• узунлиги — 282 км;
• йўл вақти — 1 соат 26 дақиқа;
• ўртача тезлик — 185,7 км/с;
• инфратузилма: 74 та кўприк, умумий узунлиги 8,9 км бўлган 3 та туннель.
Иккинчи вариант:
• узунлиги — 291,7 км;
• йўл вақти — 1 соат 33 дақиқа;
• ўртача тезлик — 179,4 км/с;
• инфратузилма: 82 та кўприк, узунлиги 16 км бўлган 1 та туннель.
Учинчи вариант:
• узунлиги — 302 км;
• йўл вақти — 1 соат 45 дақиқа;
• ўртача тезлик — 166,9 км/с;
• инфратузилма: 105 та кўприк, умумий узунлиги 9,6 км бўлган 2 та туннель.
Ҳозирда «Afrosiyob» поездларида йўл вақти тахминан 2 соат 13 дақиқани ташкил этади.
Президент Шавкат Мирзиёев 2024 йилнинг сентябрь ойида юқори тезликдаги поездлар ҳаракати учун «Тошкент — Самарқанд» ва «Самарқанд — Навоий — Бухоро» маршрутлари бўйича янги темир йўл қуриш режалари ҳақида хабар берган эди.
ТИА Saman Engineering, Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Korea Railroad Corporation ва Korea National Railway кирган Корея компаниялари консорциуми томонидан ишлаб чиқилган. Лойиҳа Корея Эксимбанкининг грант маблағлари ҳисобидан молиялаштирилмоқда.
2025 йил июль ойида Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов 2026 йил январидан бошлаб тендерга ҳужжатлар тайёрлаш бошланишини айтган эди. Йўл қурилиши ҳам дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, келаси йил бюджетига киритилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент ва агломерация учун 23 та электропоезд сотиб олиш режалаштирилган, шунингдек, тоғли ҳудудларда ҳаракатланиш учун Жанубий Корея поездлари, ҳамда Хитойдан 88 та локомотив сотиб олиш кўзда тутилган.