Ўзбекистонда судларнинг ташкилий функциялари суд маъмуриятчилиги институти тасарруфига ўтади
Президент раислигида 2026 йил 12 февраль куни бўлиб ўтган йиғилишдан сўнг Ўзбекистон Президенти Администрациясининг суд тизимини ислоҳ қилиш бўйича ўринбосари Нодира Ҳакимова судлар фаолиятида комплаенс-назорат жорий этилиши ҳақида сўзлаб берди.
«Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида у судьялар ўртасида коррупцияга қарши курашишда ушбу соҳа ходимларига етарлича эътибор берилмаганини таъкидлади.
«Гарчи 1600 га яқин судья одил судловни амалга ошираётган бўлса-да, уларга 5000 га яқин суд ходимлари кўмаклашмоқда, бироқ суд ходимларининг очиқлиги ва ҳалоллиги билан шуғулланувчи ҳеч қандай инспекция ёки алоҳида комплаенс хизмати, афсуски, мавжуд эмас. Давлат раҳбари бу йўналишда ўз тавсияларини берди», — деди Нодира Ҳакимова.
Президент аввал комплаенс хизмати ходимларини ўқитиш, сўнгра ушбу хизматни бутун мамлакат бўйлаб жорий этиш бўйича топшириқ берди.
Олий суд вакиллари кенгаши раиси Холмўмин Ёдгоров «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида нима учун суд маъмуриятчилиги институтини жорий этиш зарурлигини тушунтирди.
«Ушбу янгилик туфайли судьялар ўзларига хос бўлмаган функцияларни бажаришдан озод этилади, бу эса уларга бор эътиборини фақат одил судловни таъминлашга қаратиш имконини беради. Келажакда қарорлар ижроси, ҳужжатларни расмийлаштириш ва суд ҳисоботлари каби ташкилий масалалар ушбу янги тузилма ихтиёрига ўтиши кутилмоқда. Бундай амалиёт кўп йиллар давомида АҚШ, Европа Иттифоқи давлатлари, Сингапур ва Жанубий Кореяда ўзини муваффақиятли оқлаган», — деди Холмўмин Ёдгоров.
Олий суд вакиллари кенгаши раиси, шунингдек, ушбу ва бошқа чора-тадбирлар суд тизимининг очиқлиги ва шаффофлигини ошириш, қонун устуворлигини таъминлашга қаратилганини қўшимча қилди.
«Биз ишларнинг ўз вақтида ва қонуний кўриб чиқилишини таъминлаш, сансалорликка чек қўйиш ва фуқароларни идоралараро сарсон бўлишдан халос этиш бўйича кенг кўламли ишларни амалга оширамиз», — деди Холмўмин Ёдгоров.