Ўзбекистон октябрь ойида олтиннинг энг йирик харидорларидан бири бўлди
Ўзбекистон Марказий банки 2025 йил октябрь ойида жаҳон регуляторлари орасида олтиннинг энг йирик харидорларидан бири бўлди. Бу ҳақда Жаҳон олтин кенгаши (World Gold Council) хабар бермоқда.
Жаҳон марказий банклари олтиннинг соф харидини 53 тоннагача оширди, бу сентябрга нисбатан 36 фоизга кўп. Бу йил бошидан бери энг юқори ойлик кўрсаткич.
WGC маълумотларига кўра, Ўзбекистон 2025 йил октябрь ойида 9 тонна олтин сотиб олиб, Польша ва Бразилиядан (ҳар бири 16 тонна) кейин учинчи ўринни эгаллади.
Индонезия банки 4 тонна, Туркия Марказий банки — 3 тонна, Чехия ва Қирғизистон Миллий банклари — 2 тоннадан, Гана, Хитой, Қозоғистон ва Филиппин банклари 1 тоннадан ортиқ қимматбаҳо металл сотиб олган.
Захиралари камайган ягона марказий банк Россия Марказий банки бўлди (–3 тонна).
Йил бошидан октябрь ойини қўшиб ҳисоблаганда, жаҳон марказий банклари соф ифодада жами 254 тонна олтин сотиб олди. Бу аввалги уч йилга нисбатан камроқ бўлиб, WGC таҳлилчилари буни юқори нархлар таъсири билан изоҳлайди. Бироқ, ривожланаётган мамлакатлар томонидан барқарор талабнинг мавжудлиги харидларнинг стратегик хусусиятга эга эканидан далолат беради.
WGC нинг таъкидлашича, ҳар йиллик сўровнома натижалари марказий банкларнинг 95 фоизи 2026 йилда дунёда олтин захираларининг янада ўсишини кутаётганини кўрсатган.
Йил бошидан буён энг йирик харидор бўлиб Польша Миллий банки қолмоқда — 83 тонна. Иккинчи ўринни Қозоғистон эгаллайди — 41 тонна. Ўзбекистон соф сотувлар бўйича Сингапурдан кейин иккинчи ўринда туради (10 тоннадан сал кўпроқ).
10 ой давомида Ўзбекистон 9,9 млрд долларлик рекорд даражада олтин экспорт қилди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1,5 баравар кўпдир. Мамлакат умумий экспортининг 37,1 фоизи олтин ҳиссасига тўғри келади.
Мамлакатнинг халқаро захиралари октябрь 2025 йил ойи якуни бўйича 60 млрд долларлик белгига яқинлашди — бу статистика юритила бошлагандан бери рекорд кўрсаткичдир. Асосий ўсиш мамлакат умумий захираларининг 80 фоиздан ортиғини ташкил этувчи олтиннинг нархи ошиши ҳисобига таъминланди.