Ўзбекистонда ноябрь ойи инфляцияси. Бир ой ва бир йилда нархлар қандай ўзгарди
2025 йил ноябрь ойи якунларига кўра, Ўзбекистонда инфляция 0,7 фоизни ташкил этди, дея хабар берди Миллий статистика қўмитаси.
2025 йил бошидан буён ўртача нархлар ўсиши 6,4 фоизга етди, йиллик ҳисобда (2024 йил ноябрига нисбатан) эса 7,5 фоизни ташкил қилди. Таққослаш учун: 2024 йилнинг ноябрь ойида бу кўрсаткичлар юқорироқ эди – мос равишда ойига 0,9 фоиз ва йилга 10 фоиз.
Йиллик инфляция даражаси 2016 йил май ойигача қайд этилган минимал кўрсаткичга (7,7 фоиз) тушди. Ҳозирда бу кўрсаткич Марказий банкнинг 2025 йил учун инфляция прогнозидан (8 фоиз) паст.
Озиқ-овқат маҳсулотлари бир ойда ўртача 1 фоизга (аввал 1 фоиз бўлган), ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,5 фоизга (1 фоиз), хизматлар эса 0,3 фоизга (0,8 фоиз) қимматлашди. Йил давомида озиқ-овқат маҳсулотлари 5,9 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 5,3 фоизга, хизматлар 13,9 фоизга қимматлашди.
Озиқ-овқат маҳсулотлари
Озиқ-овқат маҳсулотлари орасида бир ойда энг кўп тухум – 2,4 фоизга (2024 йил ноябрига нисбатан 1,3 фоизга пасайган), сут – ўртача 0,8 фоизга (+7 фоиз), ўсимлик ёғлари – ўртача 0,5 фоизга (+23,3 фоиз), ун – ўртача 0,5 фоизга (-5,9 фоиз), қўй гўшти – 0,8 фоизга (+26,8 фоиз), суяксиз мол гўшти – 0,5 фоизга (+23,5 фоиз), суякли мол гўшти – 0,3 фоизга (+24,2 фоиз) қимматлашди.
Шу билан бирга, гуруч ва гуруч ёрмаси нархи – 4,5 фоизга (-17 фоиз), шакар – 2,7 фоизга (-4,6 фоиз), парранда гўшти – 1,2 фоизга (+4,2 фоиз) пасайди.
Сабзавотлар орасида бодринг – 96,0 фоизга (+13,7 фоиз), помидор – 82,2 фоизга (+0,4 фоиз), булғор қалампири – 61,2 фоизга (+1,4 фоиз), бақлажон – 51,7 фоизга (-11,5 фоиз) сезиларли даражада қимматлашди. Картошка 0,7 фоизга (+7,8 фоиз) қимматлашди.
Бир ой ичида сабзи – 26,1 фоизга (+14,5 фоиз), лимон – 3,1 фоизга (+65,0 фоиз), пиёз – 2,5 фоизга (+5,2 фоиз), карам – 1,7 фоизга (+13,8 фоиз) каби мева ва сабзавотлар нархлари пасайгани қайд этилди.
Ноябрь ойида бир қатор ҳудудларда иситиш ва иссиқ сув таъминоти хизматлари тарифлари оширилди. Республика бўйича ўртача иситиш хизматлари бир ойда 7,3 фоизга, иссиқ сув таъминоти эса 9 фоизга қимматлашди. Йил бошидан буён мазкур хизматлар мос равишда 11,5 фоиз ва 11,9 фоизга қимматлашган. Уй-жойга хизмат кўрсатиш ва таъмирлаш материаллари бир ойда 0,8 фоизга (+5,1 фоиз) қимматлашди.
Газ учун тўлов йиллик ҳисобда 39,2 фоизга, сув таъминоти ва канализация учун 35,1 фоизга, электр энергияси учун 18,8 фоизга ошди. Чиқиндиларни олиб чиқиш учун тўлов 28,6 фоизга ўсди.
Ёқилғи
Бензин нархи бир ойда 1,7 фоизга, йил бошидан эса 9,2 фоизга (йил давомида 8,5 фоизга) ўсди. Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, республика бўйича Аи-92 маркали бензин сотуви устунлик қилди, унинг улуши умумий савдонинг ярмидан кўпини – 57 фоизни ташкил этди (октябрда улуш 54,2 фоиз эди).
Пропан 7,4 фоизга (-20,8 фоиз), метан 0,2 фоизга (+30,2 фоиз) қимматлашди.
Республиканинг икки ҳудудида тўхташ жойлари хизматлари учун тўловлар ошгани қайд этилди. Ушбу турдаги хизматлар учун республика бўйича ўртача нарх даражаси 2,8 фоизга (+16,2 фоиз) юқори бўлди.
Ўтган ойда ички ва халқаро йўналишлардаги авиапарвозлар нархлари 1,1 фоизга пасайди (мос равишда йил давомида +54,1 фоиз ва +4,4 фоиз).
Узоқ масофага қатновчи поездларда йўл ҳақи бир ойда 0,2 фоизга (+7,3 фоиз) арзонлашди. 2025 йилнинг ноябрь ойидан бошлаб курйерлик хизматлари ва жўнатма етказиб бериш хизматлари 1,3 фоизга (+18,3 фоиз), тайёр овқат етказиб бериш эса 0,5 фоизга (+6,4 фоиз) қимматлашди.
Ҳайдовчиларни тайёрлаш курслари – 65 фоизга қимматлашди.
Бошқа тоифалар
Дори воситалари 0,2 фоизга (+5,3 фоиз), даволаш хизматлари 0,3 фоизга (+6,7–7,5 фоиз) қимматлашди.
Кафе ва ресторан хизматлари нархи 0,4–0,7 фоизга ўсди.
Электрон пул ўтказмалари учун комиссиялар бир йилда 8,7 фоизга ошди, оддий ўтказмалар эса 6,3 фоизга арзонлашди.
Никоҳ узуклари 31,2 фоизга қимматлашди.
Ҳудудлар бўйича инфляция
Энг юқори йиллик инфляция суръатлари Қорақалпоғистон (8,1 фоиз) ва Фарғона вилоятида (8 фоиз) қайд этилди. Тошкент шаҳрида бу кўрсаткич 7,3 фоизни ташкил этиб, республика ўртача даражасига яқин.
Энг юқори ойлик инфляция пойтахтда – 1 фоиз қайд этилди.